Hurtiglenker

Søk

Du er her:

Norske kommuner har av og til utfordringer knyttet til å balansere økonomien. Det kan være mange årsaker til at kommuner havner i en vanskelig økonomisk situasjon. Felles for kommuner som har økonomisk ubalanse er utfordringer knyttet til å tilpasse utgiftene til inntektene.

Bedriftskompetanse har spesialisert seg i å bistå norske kommuner med en modell for helhetlig økonomisk omstilling. Vi kombinerer ulike analyser med en skreddersydd prosess i den enkelte kommune, som skal resultere i at driftsnivået blir tilpasset realistiske inntekter og at handlefriheten blir gjenskapt gjennom varige driftsreduksjoner.

Vår modell

  • Modellen legger opp til omstilling og effektiv ressursutnytting gjennom å fange opp endringer i økonomiske forutsetninger raskt
  • Modellen er en god kombinasjon av prosess og systematisk bruk av riktige styringsverktøy
  • Vi har en helhetlig tilnærming til omstillingsarbeidet. Forhold som ledelse, målkonflikter og politiske prosesser, organisasjonskultur og ansvarlighet blir analysert innledningsvis
  • Omstillingsarbeidet legger opp til "hjelp til selvhjelp" på den måten at etter omstillingsarbeidet er avsluttet skal kommunen sitte igjen med ny kunnskap og en ny modell for budsjett- og økonomiplanlegging

Forutsetninger for økonomisk omstillingsarbeid

Vår modell er basert på noen forutsetninger for helhetlig økonomisk styring;

Kommunaløkonomisk kunnskap

Kommunestyret og ansatte med budsjettansvar må ha tilstrekkelig kunnskap om sammenhenger i kommunens økonomi. God økonomisk styring forutsetter at alle med budsjettansvar ser de økonomiske konsekvensene av sine beslutninger. De må ha grunnleggende innsikt i økonomiske sammenhenger. 

Rolleavklaringer

Økonomistyring i kommunen må fungere i en virkelighet med tvetydighet, målkonflikter og politisk aktivitet. Det er derfor viktig å ha innsikt i den politiske virkelighet som økonomistyringen skal fungere i. En god dialog og et strukturert samarbeid mellom politikk og administrasjonen er en helt avgjørende forutsetning for god økonomistyring.

Verktøy

Riktige verktøy som kan kombineres med prosessen.

Prosessen

Prosessen må ha høy kvalitet og har til hensikt å etablere en gjensidig tillit og forpliktelse mellom administrasjonen og de folkevalgte.

 

For mer informasjon kontakt Roger Veinan for en uforpliktende samtale.

 

Bedriftskompetanse AS, Postboks 777, 9258 Tromsø

Tel: +47 08514  E-post: post@bedriftskompetanse.no